By using the comment section at the bottom of the page, you can also give your book advices! Just fill the spaces! People may need your book advices and comments!

Aşağıdaki yorum yapma kısmından sen de önermek istediğin kitabı yayınlayabilirsin! Tek yapman gereken boşlukları doldurman! Ne duruyorsun, insanlara okuduğun kitapları anlat ve paylaş!

Kitap Önerisi: Ilk Isim: Gercek Yasamdan Öyküler, by Profesör Doktor Acar Baltaş, Tür: İş, İnsan, Araştırmalar, Yaşam Tarzı ve Ticaret.

Acar hocanın bu kitabını çalışmaya yeni başlayacak-iş hayatına atılacak-olan bütün insanların okumasının gerektiğini düşünüyorum. Bir benzerinin Robert Greene’in yaptığı “Ustalık” kitabına benzer olup, eksisi olmayıp artısı olan bir kitap. Türk usülü ticaret ve esnaflığın da yaşanmışlıklarını barındıran bu kitapta Türkiye ekomomisinden ve akademisinden birçok insanın anılarını ve aldıkları dersleri öğrenebileceğiniz bu kitabı okumalısınız.

Book Advice: Atomic Habits, by James Clear, Type: Mindset, Personality, Productivity, Human, Development of Human Mind.

This book will guide you on how to be more fruitful and powerful. While at the same time helping you get to know yourself better. I think James will help people who can’t plan their lives and routines. You can find this book’s pdf on the internet easily. Get it and become better, stronger, and more productive.

Kitap Önerisi: ABD Tarihi, by Prof. Dr. Halil İnalcık, Tür: Tarih, İnsan, Araştırmalar, ve Ülkeler.

Kitabın ingilizceden çevirisini yapan Halil hocanın ABD Tarihi kitabı, kıtanın başından günümüze nasıl bir değişikliğe gittiğini; kızılderililerden ve onların kabile sistemini ayrıntılı açıklamalarıyla bize sunar. Avrupalı ülkelerin oradaki kaynakları nasıl sömürdüğünü ve o zamanın insanlarıyla neler yaşandığını yıllara-dönemlere ayırarak okuyucuya anlatan bu kitabı ABD tarihini öğrenmek isteyenlerin okumasını tavsiye ederim.

Kitap Önerisi: Akılsız Duyguların Cezasını Kararlar Çeker, by Prof. Dr. Acar Baltaş, Tür: İnsan, Kafa Yapısı, Araştıramalar, Yaşam Tarzı, ve İnsan kafa yapısı üzerine olan bilimsel araştırmalar.

Neden pahalı ürünler alınca kendimizi daha mutlu hissederiz ? Peki ya neden zararlı olduğu halde bazı şeyleri paramızı verip tüketiriz ? Araştırmalar ve bilimsel kaynakların da bolca olduğu, insanı bütün davranışlarıyla irdeleyen ve yaptığımız bazı şeyleri neden açıklayamadığımız sorusuna odaklanan bu kitabı okuyan bireylerin kendilerine ve davranışlarına olan bakış açılarının değişeceğini düşünüyorum. Çünkü bu kitapta ömrünün yıllarını klinik psikolojiye adamış olan birçok insanın emeği var. Kahneman’dan Freud’a, Baltaş’tan Jordan Peterson’a ve çok daha fazlasının birikimini içeren bu “İnsanın Araştırması” niteliğindeki kitabı psikoloji ve insan davranışlarıyla ilgili olan herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim.

Kitap Önerisi: İlaçsız Yaşam, by Doktor Ümit Aktaş, Tür: Sağlık, İnsan, Araştırmalar, Yaşam Tarzı ve beslenme.

Ümit hocanın bu kitabını her yaştan insanın okumasını, hiç olmazsa yalnızca birkaç başlığına özel olarak zaman ayırması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu kitap aslında çoğumuz yanlış bildiği kanıların araştırmalar ve deneyimlerle anlatarak, örnekleyerek ve nasıl olacağını açıklayarak bize sunuyor. Kilo problemi ya da yemek psikolojisi sorunları çeken insanların kesinlikle okumasını öneriyorum.
Ne kadar çok sağlıklı olduğunuzu düşünseniz dahi, bu kitabı okumadan geçmeyin derim ?

Book Advice: Mastery, by Robert Greene, Type: Mindset, Personality, Hustle, Human, Development of Human Mind.

This book aroused different ideas in me compared to the other books of the author. Greene blends that something can be learned about every subject in every field from birth to death, how this situation will be and how to behave in such situations, by making quality quotes from the lives of important people. You should definitely read this book that explains how and from whom learning should be done in a quality language.

Kitap Önerisi: 33 Stratejide Savaş, by Robert Greene, Type: Kafa yapısı, İnsan, Kişilik, Davranış Bilimi.

Bu kitapta yazar yaşadığımız dünyada her alanda karşımıza çıkacak olan engellere nasıl bir strateji geliştirebileceğimizi geçmişteki büyük liderlerin yaşamlarından-olaylarından örnekleyerek ve sentezleyerek bizim dünyamıza adapte ediyor. Benzeri olayların yeni dünya düzeninden bakış açısını bize sunarak yeni bir perspektif kazanmamızı sağlamayı hedef alan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Book Advice: The Art of Thinking Clearly
by Rolf Dobelli, Type: Life, Psychology, Human and Analysis.

This book is an important work that guides you with the descriptive narration of the events in your life by combining the weekly columns of the author’s Frankfurter Allgemeinen Zeitung and SonntagsZeitung newspapers and referring to examples on 52 different topics.
I recommend you to find and read the book as soon as possible. His book is in Turkish name: “Hatasız Düşünme Sanatı” Yapmamanız gereken 52 Düşünce Hatası.

Book Advice: The 48 Laws of Power, by Robert Greene, Type: Mindset, Personality, Hustle, Human, Development of Human Mind.

I strongly recommend that individuals aiming management, team spirit, and development should definitely read this book, which makes an introduction-development-result explanation by synthesizing it with examples of historical leaders and great events about having knowledge and power in any field.

Book Advice: How to Win Friends & Influence People
by Dale Carnegie, Type: Life, Psychology, Human, Analysis, Relationships, Business Management, Human Science and More…

I would like to mention a few things about this book, which has the importance of being the first scientific book written on the relationship between people and how it can be improved: I think this book should be the bedside book of every developing individual, which examines the various managerial and communicative problems that almost all of us face. Carnegie and Kahneman (Daniel Kahneman, Thinking Fast And Slow) Because they are personalities who have spent years on these issues in human relations and business management. These books are one of the most important sources you can consult on these issues. Therefore, I strongly recommend this book, which is a resource that you can consult continuously throughout your life.
I recommend you to find and read the book as soon as possible. His book is in Turkish name: Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı.

Kitap Önerisi: Niçin Uyuruz ? by Matthew Walker, Tür: Sağlık, İnsan, Tıp, Araştırmalar ve İstatistikler. .

Bu kitabı ilk defa Bill Gates’in 2019 yılı kitap öneri videosunda görmüştüm. Hemen ilgimi çekti ve satın alıp okumaya başladım. Matthew Walker, insanların çoğunun aslında biliyor olduğu ancak ciddiye almayıp umursamadığı şeyleri araştırmalar ve deneylere dayalı bir şekilde uykunun “Ciddiyetini” bizim önümüze seriyor. Kitabı okurken o kadar çok şey öğrendim ki! Her insanın bu kitabı okumasını kesinlikle tavsiye ederim. Eğer birisi çıkıp bana bir kitap öner dese, bu sayfadaki kitaplardan ilk başta olarak “Niçin Uyuruz ?”u söylerim sanırım.

Book Advice: Zero to One
by Peter Thiel, Type: Technology, Development, Start-ups and Analysis.

The American entrepreneur and investor Peter Thiel co-written with Blake Masters. Peter Thiel is a great entrepreneur, he shows us what are the key points to start a new project or “startup”. He gives examples to show probable results with this book. People who are intereted in technology or software should read this book.

Kitap Önerisi: Ne Yapmalı ?
Oktay Sinanoğlu Tür: Tarih ve Türkiye.

Türkiye’nin yetiştirdiği dünyada sayılı olarak bilinen güzel insan Oktay hocanın bu kitabını; Türkiye’de yönünüzü nasıl bulacağınızı, masum olarak görünen bazı şeylerin aslında gerçek yüzlerini, çoğu ülkeye dair bilmediğiniz bazı gizli konuları ve Dünya’da insanların Türkiye’ye olan gerçek bakış açılarını açıklayan bu kitabı her Türk öğrencisinin okumasını tavsiye ediyorum.

Book Advice: Elon Musk
by Ashlee Vance, Type: Biography, Technology, Development and Start-ups.

This book is a kind of guiding of life, that is starting with Elon’s family and going with his birth. Also, This book will tell you what to do in the beginning of a business, what will be done in the future and which paths will be followed. Apart from these, you can learn what Elon is going through in his life and read the experiences of him.

Kitap Önerisi: Otostopçunun Galaksi Rehberi
Douglas Adams, Tür: Bilim-Kurgu Mizah.

Bu kitap espiri anlayışınızı ve aynı zamanda “Her şeyin trolü olur mu yahu ?” sorusunu kafanızda sorgulatacak.

Book advice: The Alchemist
by Paulo Coelho, Type: Novel.

People who are new in reading at book, should start by reading this book. I highly recommend this book.

Kitap Önerisi: Bir Ömür Nasıl Yaşanır ?
İlber Ortaylı, Tür: Biyografi, Tarih ve Edebiyat.

Bu kitap İlber hocanın hayatından birçok alandan öneriler ve yaşanmışları anlatıyor. Eğitimden müziğe, müzikten nasıl seyahat edilire kadar birçok farklı konuya değinen bu kitabı İlber hocanın da hayatının nasıl olduğunu merak edenlerin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap.

Book Advice: Shoe Dog
by Phil Knight, Type: Start-ups, Development and Biography.

This book tells us how nike is created from it’s first hand. (by founder of nike, Phil Knight) Also, it states what are the key points that people should learn and adapt on their working life. This book, which tells the story of an incredible foundation from a great dream, should be read by every entrepreneur’s mind.

Kitap Önerisi: Teknolojik Yenlilik Yönetimi
Frederick Betz, Tür: İnovasyon, Teknoloji, Startuplar ve Mühendislik

Frederick Betz’in internetin ve teknolojinin geçmişten günümüze araştırmalar ve güçlü tarihi kaynaklarla, aynı zamanda analiz ve grafiklerle de destekleyerek yazdığı, TUBİTAK Yayınlarının da çevirip yayınladığı bu kitap teknolojiye meraklı insanların bu konuda birçok alanda bilgi sahibi olabileceği bir kaynak. Mühendislik, teknoloji ve gelişimlere olan ilgimden dolayı burada yayınladığım diğer kitapların çoğunun tarzı gibi olan bu kitabı benim gibi meraklı olanların okumasını tavsiye ederim.

Book Advice: Million Dollar Habits
by Brian Triacy, Type: Development and Lifestyle.

This book gives us habits that how can we improve our lifestyle and shows with sample lives. I recommend you to read this book, which will develop a different skill under each subtitle.

Kitap Önerisi: Gavazat-ı Hayreddin Paşa
Seyyid Muradi Reis, Barbaros Hayreddin Paşa Tür: Tarih ve Biyografi.

Bu kitap Osmanlı İmparatorluğu’na çokça faydası dokunmuş Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’nın hayatının bütün safhalarına odaklanarak temiz bir dil ile anlatıyor. Çamlıca yayınlarının bu kitabını okuyarak kendinize bir şeyler katabilirsiniz. ?

Book Advice: Life 3.0
by Max Tegmark, Type: Technology, Science and Engineering.

In the days when artificial intelligence and software are rapidly spreading and developing, I recommend that anyone who is interested in technology and artificial intelligence. This book explains what is likely waiting for us in the order of events.

Kitap Önerisi: Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Grigoriy Petrov, Tür: Tarih ve Gelişim.

Finlandiya’nın nasıl günümüzdeki haline geldiğini adım adm anlatan, herkesin o imrendiği eğitim sisteminin ve ülkesinin refah seviyesinin nasıl şu anda böyle olduğunu olayların sıralanış şeklinde anlatarak öğreten bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.

Book Advice: Factfulness
by Hans Rosling, Type: Research and World.

After reading this book and looking at the researches, you will find that the world is not in a bad state as it is said. Contrary to what most people say, this book explains to us what the world really is by proving that the world is not in such a bad state by research and statistics.

Kitap Önerisi: Türk Aynştaynı
Emine Çaykara, Oktay Sinanoğlu Tür: Biyografi.

Bu kitap başarılı Türk Bilim Adamı “Ordinaryus” Profesör Oktay Sinanoğlu’nun hayatını anlatan bir tür biyografidir. Böylesine kıymetli bir bilim insanının bu başarılı ve verimli kariyerini nasıl planlayıp yaşadığını anlatan kitabı her türk genci okumalı.

Book Advice: The Everythingstore
by Brad Stone, Jeff Bezos Type: Biography, Technology, Development and Start-ups.

This book tells you how Jeff Bezos, the richest man in the world, brought amazon to these days, what he experienced as we started, and the early stages of his life. I strongly recommend this book, which people who are interested in innovation, technology, production and development should definitely read.

Book Advice: Thinking Fast and Slow
by Daniel Kahneman, Type: Psychology, Reserach, Analysis and Science.

This book will change your thinking vision and give you a different perspective to think. Kahneman is a psychologist, but he won the nobel economy price. This book includes lots of opportunity for explore our mind’s wrong parts. I Don’t want to explain, what kind of things that this book include specificly, but when you start reading, you will understand. You need to explore and learn 🙂

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.